niedziela, 19 czerwca 2011

:: Era pięciorga :: Trudi Canavan

Książki Trudi Canavan wciągaja tak, że kiedy zacznie się czytać pierwszą książkę z serii, to człowiek nie zatrzymuje się, dopóki nie przeczyta ostatniej. Mam już na to sposób: sukcesywnie kupuję kolejne tomy, ale czytam dopiero wtedy, gdy mam już wszystkie w garści i nieco więcej wolnego czasu.

Nie inaczej było z cyklem "Era Pięciorga", po który sięgnęłam dopiero teraz. W ubiegłym tygodniu zaczęłam czytać "Kapłankę w bieli", w weekend czytałam "Ostatnią z Dzikich", zaś około środka tygodnia zakończyłam ten napad książkowego obżarstwa "Głosem bogów". Akcja trzech tomów koncentruje się wokół Aurayi, kobiety obdarzonej niezwykłymi uzdolnieniami (Darami), która zostaje przez bogów rządzących jej światem wybrana na najwyższą kapłankę, następnie przeciwko tym bogom się buntuje i rezygnuje z pełnienia najważniejszej funkcji, a w końcu przeciwko nim wystąpi.


Canavan specjalizuje się zresztą w takich bohaterkach kobiecych: ponadprzeciętnie utalentowanych, dokonujących szybkiego awansu społecznego, niezależnych i ambitnych (przychodzi mi tu na myśl pisarka tworząca na innym kontynencie i inny gatunek literacki, Isabel Allende, której bohaterki również takie są). Akcja książek jest wartka, toczy się szybko, pojawia się też mnóstwo pytań i ciekawość, jak dalej potoczą się losy bohaterów. W każdym z tomów, poza postaciami pierwszoplanowymi, pojawiają się nowi za każdym razem bohaterowie drugoplanowi. Czego mi bardzo brakowało, to kontynuacji ich losów w kolejnych częściach - na przykład w tomie pierwszym pojawiali się zakochani latający ludzie Tryss i Drilli, którzy zawarli małżeństwo bez zgody rodziny panny młodej, ale w pozostałych tomach sagi nie znalazła się choćby wzmianka na ich temat. W tomie drugim obecna jest księżniczka Imi, córka króla Elai, porwana przez piratów i sprzedana w niewolę, ale w tomie trzecim pojawi się już tylko jej ojciec.

Ciekawy jest też sam świat stworzony przez Canavan - zasiedlają go różne rasy ludzi, nie tylko o odmiennych kolorach skóry, ale też umiejętnościach, na przykład latania (Siyee) czy pływania (Elai). Występuje w nim mnóstwo gatunków zwierząt (na przykład udomowione veezy, które komunikują się z ludźmi w ich języku). Światem tym rządzi pięcioro bogów, przypominających zresztą bogów z mitologii greckiej - mocno ingerują w życie podległych im ludów, traktując ich działania (a zwłaszcza toczone przez ludzi wojny religijne) jako swoistą rozrywkę, wiążą się ze śmiertelnikami czy też nienawidzą ich, całkiem po ludzku przeżywają zazdrość, niechęć czy miłość. Komunikacja ma miejsce na kilka sposobów - poza komunikacją werbalną ludzie są w stanie porozumiewać się na odległość w snach lub też słysząc swoje myśli dzięki magicznym pierścieniom (lub wybitnym magicznym uzdolnieniom). Wszystko to powoduje, że w tym świecie chce się przebywać i trudno jest się z niego wyrwać - wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach.

Trudi Canavan, Era Pięciorga: t.1 - Kapłanka w bieli, t.2 - Ostatnia z Dzikich, t.3 - Głos bogów, Galeria Książki, Kraków 2009-2010.

8 komentarzy:

 1. Ja też czytam fantasy dość rzadko - robię wyjątki dla Tolkiena, Ursuli K. Le Guin, Sapkowskiego. Canavan wpadła mi w ręce przypadkiem w jakiejś księgarni. I wciągnęła od razu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio, przyglądając się książkom w księgarni miałam ochotę zakupić jeden z tomów Canavan. Zastanawiałam się chwilę i odłożyłam książkę, wolę kryminały ;) Jednak coś czuję, że znajdzie się ona wśród moich zakupów następnym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że warto spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem pewien co do tej trylogii ale coraz bardziej czuję się kuszony by sięgnąć po coś od Canavan :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Znajoma mnie na nią namawiała i chyba się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja przeczytałam z wielką fascynacją Trylogię Czarnego Maga, kończę własnie Trylogię Zdrajcy. Moja fascynacja tymi książkami jest nadal duża. Świetnie się je czyta. Ja nigdy nie rpzepadalam za fantasty, nie sądziłam, że taka tematyka może tak mnie wciągnąć. Jak kiedyś fascynowała mnie Alex Kava i jej genialne kryminał, tak teraz Canavan bije ją na łeb i szyję swymi powieściami. Po skończeniu Zdrajców, zabieram się niezwocznie za Erę Pięciorga, bo muszę rpzeczytać wszystkie jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Te książki są po prostu świetne!

  OdpowiedzUsuń